Przykładowe tematy zajęć

1. Czy nie wychodząc z domu da się dotrzeć na biegun? 
Oczywiście – mamy przecież magnesy! Na lodówce, albo w niektórych zabawkach. Ale czy coś o nich wiemy? Czym jest pole magnetyczne? Czy większe magnesy zawsze mocniej przyciągają niż mniejsze? Na tych zajęciach zagłębimy się w świat magnesów – dowiemy się jakie są, co robią i gdzie możemy je znaleźć. Dzieci bawią się róznymi magnesami, poznają różnice między nim, poznają moc magnesów neodymowych i bawią się tabletami, które reagują na pole magnetyczne.Uczestnicy zabierają do domu magnetyczną wędkę.

2. Magiczne właściwości czerwonej kapusty, czyli o zasadach i kwasach
Przeciwieństwo czegoś kwaśnego to coś słodkiego? Nie w świecie chemii! Korzystając z wywaru z czerwonej kapusty oraz papierków lakmusowych zbadamy odczyny różnych substancji z naszego otoczenia. I oczywiście dowiemy się o co chodzi z tym odczynem. Te kolorowe zajęcia z pewnością rozbudzą miłość do chemii i zachęcą do sprawdzania pH wszystkiego wokoło! Mnóstwo probówek, pipet i odczynników!

3. Superchłonne polimery
Jak sprawić, żeby rośliny nie uschły podczas suszy? Jak działa pielucha dla dzidziusia? Co to są te polimery? Na tych zajęciach poznamy substancje, które są w stanie wciągnąć w siebie naprawdę DUŻO wody, pobawimy się nimi z wykorzystaniem gumowych rękawiczek.A na pamiątkę będzie można zabrać własnoręcznie wykonaną piłeczkę.

4. Napięcie powierzchniowe
Ile kropli wody zmieści się na pięciogroszówce? Dlaczego na szybie podczas deszczu widać krople? Czy spinacz do papieru zawsze tonie? Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań odpowiemy na zajęciach dotyczących napięcia powierzchniowego. Dowiemy się co to takiego, jak działa, i co jest jego największym wrogiem. Tylko nie bójcie się odrobinę zmoczyć!

5. Dlaczego samoloty latają?
Jakim cudem wielki, ciężki samolot jest się w stanie wzbić w powietrze? Jak latają balony? Co ma wspólnego samolot ze statkiem? Dzięki temu tematowi poznamy różne rodzaje maszyn latających, i dowiemy się na jakich zasadach działają. Poznamy też wiele ciekawostek z lotniczego świata, a do domu wrócimy ze skrzydłem, przypominającym jak unieść się w powietrze!

6. Jak dotknięciem ręki zamienić ciecz w ciało stałe
Ciało stałe, ciecz i gaz – to trzy klasyczne stany skupienia. Znamy je? Po tych zajęciach na pewno będziemy znać! Dowiemy się też czym one się od siebie różnią i jak nazywają się przejścia między nimi. Zbadamy samodzielnie jak się zachowują, a na koniec poznamy substancję, która wydaje się oszukiwać ten podział – ciecz nienewtonowską!

7. Z prądem nie ma żartów
Jeśli jesteście ciekawi jak to się dzieje, że po kliknięciu włącznika zapala się światło – oto temat dla Was! Co to jest prąd? Kiedy płynie? Skąd się bierze? Na te, i wiele innych pytań odpowiemy eksperymentalnie! Zbadamy przez jakie materiały prąd płynie, a które są izoltorami, czy prąd może być niebezpieczny, oraz poznamy przepyszne, nietypowe źródło prądu.

8. Czy światło zawsze widać?
Dzięki światłu możemy widzieć to co nas otacza. Ale czy kiedykolwiek widzieliście światło samo w sobie? Kiedy? Co się dzieje z promieniem świetlnym, jak trafi na lustro? Te pełne błysków w ciemności zajęcia pokażą, jak można bawić się ze światłem, a prezent do zabrania po zajęciach pozwoli zobaczyć z czego składa się zwykłe białe światło.

9. Oliwa sprawiedliwa, czyli o gęstości cieczy
Co jest gęstsze, sok malinowy, czy oliwka? Co to w ogóle jest gęstość? Czy większą gęstość ma masło czy woda? Te, i wiele innych pytań dostaną odpowiedź podczas tych zajęć. Tworzenie wieży gęstości na pewno zapadnie w pamięć, a prezent do domu będzie przypominał nam co jest gęstsze, i jak to sprawdzić!

10. Skąd się bierze woda w kranie?
Jak potrzebujemy wody, to idziemy do kuchni albo łazienki, odkręcamy kran, a ona płynie. Ale skąd się tam bierze? Jaką drogę pokonuje woda, by na koniec trafić do naszych rąk – czysta, i czasami od razu zdatna do picia? Jak pozbyć się różnych zanieczyszczeń z wody? Po zrobieniu własnego filtra, i przetestowaniu go, na pewno wszystko zrozumiemy!

11. Sekrety barw
Żółty i niebieski pomieszane dają zielony? Czy aby na pewno? Czy da się przestać widzieć kolor czerwony? Przenieśmy się razem do świata kolorów, i poznajmy ich tajemnice. Odpowiemy razem na pytanie czym się różni kolor kredki od koloru światła, czy jak to się dzieje, że widzimy kolory. 

12. W świecie instrumentów muzycznych
Jak z instrumentów muzycznych wydobywa się dźwięk? Czy ze wszystkich tak samo? Co wspólnego ma ze sobą gitara i fortepian? Te muzyczne zajęcia odpowiedzą na te pytania, i wiele więcej. Poznamy między innymi trzy grupy instrumentów i wykonamy własnoręcznie po jednym instrumencie z każdej z nich. Niech orkiestra gra!

13. Tropem detektywa
Czym jest daktyloskopia? Co to są linie papilarne? Czy atrament sympatyczny można kupić w warzywniaku? Te poświęcone pracy detektywa zajęcie na pewno rozbudzą zdolności widzenia rzeczy ponoć niezauważalnych kryjące się w każdym z nas. Porozmawiamy co robią w pracy detektywi, z czego korzystają i rozwiążemy zagadkę, aby znaleźć skarb! A po godzinie, zaopatrzeni w detektywistyczne legitymacje, będziecie gotowi odkrywać kolejne tajemnice świata.

14. Świat w lustrze
Ja podnoszę prawą rękę, a moje odbicie w lustrze lewą. Dlaczego? Co to jest pismo lustrzane Leonarda da Vinci? A czym jest lustro weneckie? Przenieśmy się razem do tego odwróconego świata, i poznajmy magię odbitego obrazu. A na pamiątkę lustrzana zabawka, oczywiście wykonana własnoręcznie, czyli kalejdoskop!

15. Kuchnia molekularna
Lubicie gotować? A może lubicie jeść? To laboratoryjne podejście do tematu jedzenia nie przypomina za bardzo kuchennych doświadczeń – mimo że tworzy jedzenie. Czym jest ta “kuchnia molekularna”? Jak zrobić wegańskie żelki? Wszystkie te pytania znajdą swoją odpowiedź podczas tych kolorowych zajęć! A żelki możecie zabrać ze sobą!

16. Dlaczego statki pływają?
Co to jest siła wyporu? Jak sprawić, żeby plastelina nie szła na dno? Czemu ciężkie, metalowe statki nie toną? Zanurzmy się razem w ten temat, i własnoręcznie sprawdźmy kiedy nasze statki będą tonąć, a kiedy utrzymywać się na powierzchni. A na prezent – statek-przypominajka wiedzy z tych zajęć!

17. Tajemnica znikającego długopisu, czyli o materiałach termochromowych
Widzieliście kiedyś kubek, na którym pojawia się zdjęcie jak nalejemy do niego gorącej herbaty? A może jakieś zabawki, które zmieniają kolor od naszych ciepłych rąk? Na tych zajęciach poznamy materiały, które zachowują się podobnie – są termochromami. Gdzie je znajdujemy, i jak działają? Efektowne znikające rysunki, i zmieniające kolor slime’y na pamiątkę na pewno pozwolą na długo zapamiętać ten temat!